A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Albánie - Diskuze

Původní dotaz

Albánie autem ( Albánsko autom )

12.09.2013 12:24:14 | toja56
toja56
Márne som tu hľadal nejaké diskusné vlákno o cestách do Albánska.
A keďže tu nieje, tak zakladám toto vlákno a dávam k dobru svoje skúsenosti z cesty po Albánsku ktorú som absolvoval v rámci okružnej cesty po Balkáne.
Napísal som taký trochu rozsiahlejší príspevok aj s viacerými linkami a tiež aj s tracklogom na jeden sever.
A keďže tu je to len formou diskusie, tak sem dávam naň link.
Treba si postupne prečítať všetkých 5 pokračovaní, lebo na konci každého nieje odkaz na ďaľšie pokračovania:
http://recko-autem.cz/index.php?str=170&id_dov=16
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
toja56 12.09.2013 13:24:13
Albánie autem ( Albánsko autom )  

Márne som tu hľadal nejaké diskusné vlákno o cestách do Albánska.
A keďže tu nieje, tak zakladám toto vlákno a dávam k dobru svoje skúsenosti z cesty po Albánsku ktorú som absolvoval v rámci okružnej cesty po Balkáne.
Napísal som taký trochu rozsiahlejší príspevok aj s viacerými linkami a tiež aj s tracklogom na jeden sever.
A keďže tu je to len formou diskusie, tak sem dávam naň link.
Treba si postupne prečítať všetkých 5 pokračovaní, lebo na konci každého nieje odkaz na ďaľšie pokračovania:
http://recko-autem.cz/index.php?str=170&id_dov=16

 • Anonym (11)
 • Anonym (19)
Zdenek z D. 19.09.2013 12:50:45
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Reaguji na četné prosby o popsání dovolené a cesty po Albánii osobním příspěvkem.
Hranice jsme přejeli na cestě z Ulcinju na Shkodér. Při vstupu do Albánie nás překvapilo, že zhruba pomalu až do Shkoderu je to samá vesnice, žádný prázdný prostor. Bylo již k večeru, tak jsme uvítali směrovku na kemp Albánie cca 25 km. Po různých peripetiích jsme přes různé vesničky, mimo hlavní trasu dorazili do uvedeného kempu ležící na kraji vesnice Barbullush. Kemp je celý ohraničený a jsou zde posuvná železná vrata, kde sedí strážný. Kemp zbudovali v roce 2005
Holanďani, kteří se odstěhovali a začali podnikat v Albánii v cestovním ruchu. V kempu najdete jak místa pro karavany a stany s elektrikou, tak samostatné pokoje a nádherné umyvárky s teplou vodou. K dispozici je i vyhřívaný venkovní bazén a levná restaurace, kde můžete jíst od snídaně až do pozdního večera. Kemp nás nadchnul, je na úrovni chorvatských kempů, ale cenově někde úplně jinde. My jsme platili za dvě osoby, stan, auto a psa 10 EU. Dvoulůžkový pokoj vycházel na 15 EU. V kempu bylo dost turistů z různých zemí, dokonce i jedna česká rodinka . Ráno jsme dle navigace jeli dále směr Durres.
Navigace ukazovala všechny jejich silničky, ale bohužel již neukazovala v jakém že jsou stavu. Takže zhruba po 15 km jsme to otáčeli a pokoušeli se dostat na hlavní tah z jiné cesty, neb ta naše bez varování přešla v kamenitou cestu a po chvíli tankodromu by dále neprojel snad ani tank. V Albánii je lepší jezdit po hlavních tazích, vedlejší jsou nevypočitatelné, někdy dobré, někdy končící i urvanou silnicí bez označení. Dálnice v Albánii jsou něco jako čtyřproudová silnice 1 třídy u nás. Často se stalo, že proti nám při krajnici frčel motorista nebo cyklista. Na kruhovém objezdu mají odlišnou přednost než u nás. Má jí ten, kdo vjíždí na kruháč, ale stejně to nikdo nedodržuje. Pomůže houkačka a vecpání se tam. Jinak při průjezdu vesnicemi si dávat pozor na zpomalovací prahy, bez informační cedule a jsou v barvách asfaltu, takže se snadno přehlédnou, ale ta rána co následuje, ta se již přehlédnout nedá.
Durres , Vlore, Sarande jsou přímořská moderní města, kde se usilovně staví a dělá vše pro turisty. Nabídka ubytování je zde nepřeberná, musíte dávat po cestě pozor, aby vás poslíčci s cinkajícími klíčky (naznačují, že mají volné pokoje) nevběhli přímo pod kola auta. Je jich tolik, že by mě zajímalo, zda mají nějaké kšefty.
Obchody jsou v Albánii dostatečně zásobované, není zde takový pestrý sortiment jak u nás, ale ceny jsou o cca 10-20 procent levnější.
Tolik benzínek a Mercedesů v žádné jiné zemi není. Jen nás zklamalo, že ač Albánie těží ropu, tak nafta zrovna nejkvalitnější není. Auto hodně čoudilo a zvýšila se o něco spotřeba, i když jsem do nádrže nalil aditivum.
Krásná příroda na průjezdu od Shkoderu k řeckým hranicím podél moře začíná za Vlore, kde se silnice po chvíli začne kroutit a docela strmě stoupat. Na vrcholu ve výšce 2000 m se rozkládá park Kombétar. Všude jsou samé horské restauračky a cesty do hor. Na vrcholu je krásná vyhlídka směrem na moře a odtud začíná prudký serpentinový sjezd k moři, upozorňuji, že bez svodidel, i když asfaltový povrch vynikající. Takže pohled na hluboké strže a propasti zrovna jistoty nepřidá. Takže někteří řidiči to sjíždí doslova krokem.
V městečku Dhermi jsme se levně najedli a začali vybírat nějaké ubytování, v našem případě kemp. Po zhlédnutí několika kempů v okolí nás učaroval kemp Livadh asi 5km před Himare. Tam jsme strávili několik dní, kdy jsme vyloženě odpočívali (koupání, výlety do okolí). Je zde krásné čisté moře a prázdné pláže, což nám vyhovuje. V kempu je restaurace, která se specializuje zejména na pizzy, která vychází na 80-100 Kč a jsou vynikající. Jinak na pláži je asi 5 restaurací, dvě samoobsluhy a dva kempy. Všude jsme platili Eury a vždy nám do puntíku přesně vraceli dle jejich kurzu jejich měnu - Leky. Na pláži si všichni nechávali věci přes noc , někdy i nafukovací čluny s motory a nikdy se nic neztratilo.
Dost válení a vyrážíme dále.
Jedeme podél pobřeží směr Sarande navštívit park Delvine, kde je proslulé Modré oko. Jelikož je zde absence jakéhokoliv poutače na zmíněný park, tak jsme to riskli a jeli od Sarande směr Delvine. Tam jsme s od místních dozvěděli (někteří to ani nevěděli), že Modré oko leží na opačném výjezdu ze Sarandé poblíž vesničky Bistrice. Objíždět se nám to nechtělo, tak jsme to střihli napříč od vesničky Vllahat na Mezopotam. Jeli jsme tento úsek něco přes hodinu, rychleji to nešlo, snad terénním autem. divím se, že nám to Focusek vůbec vydržel. Samá hluboká díra, jen kameny, tak jsme celou trasu prokličkovali. Asi 5 km za Bistricí se po levé straně nachází proslulé Modré oko. Zaplatíte vstup asi 35 Kč, objedete celé jezero a pak ta krása leží přímo před vámi. Voda má 10C a je neskutečně čistá a kolem dokola bujná subtropická vegetace. Takže jsem neodolal a jak v Modrém oku, tak i jinde po proudu jsem se vykoupal. Jsou zde různé restaurace, kde se levně najíte. Určitě to stojí za návštěvu. Viz mé fotoalbum.
Po celodenní prohlídce jsme se vydali na cestu do Řecka. Tentokráte bez problému do Sarande a podél pobřeží, poté přívozem v parku Butrintit. Dále vedlejší prašnou cestou jsme se napojili na hlavní cestu a po chvíli dojeli na hranice a dále do Řecka. Na hranicích jsme v obou případech čekali chvíli, než nás zaregistrovali podle TP do systému a u Řecka zase vyregistrovali zpět. Všude velice přívětivý a milý lidé i státní úředníci na rozdíl od Chorvatska, kdy se na nás utrhla výběrčí na dálnici u samoobslužného placení, že nám to dlouho trvá.
Co nás velice překvapilo, že všude v Albánii jsme se domluvili anglicky.
Takže závěrem - Albánie nás učarovala, původně jsme počítali jen s průjezdem a nakonec jsme tam byli týden. Určitě se tam někdy zase podíváme. :-)

 • Anonym (5)
 • Anonym (58)
Zdenek z D. 11.11.2013 16:47:43
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Tak to musí být paráda, ale bohužel čtyřkolku nemám, tak jen tam, kde se dá normálním autem. Příští rok chceme jet na Ohridské jezero dále na Korce a poté přes hory obloukem na Vlore a pak dále podél pobřeží zase do Řecka. Už se na to těším.

 • Anonym (9)
Jiří Kuchta 07.01.2014 00:21:25
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Loni v červnu jsme dělali takový rychlý okruh po exYU a k tomu kousek Albánie a Řecka.
Prvním cílem v Albánii mělo být pohoří Prokletie. Bohužel vybraná trasa byla právě v rekonstrukci a stávající stav ani naše poloterénní SUV Audi nezvládlo. Takže jsme se vydali do Tirany a Durres. Všude spousta nové výstavby, nových hotelů a čtvrtí. Ale samozřejmě i staré a chudé části. Supermarkety v pohodě, platba kartou také. Opravdu si nemusím vybírat z dvaceti druhů jedné a té samé potraviny. Gastronomie - vyzkoušeli jsme italskou restauraci (italská jídla jsou tam velmi populární) a večer fantastická jehněčí žebírka.
O kvalitě dálnice Durres - Tirana se tu už psalo. Protože jsme pokračovali na Korce, tak jsme viděli že souběžně se intenzivně staví nová čtyřproudovka.
Kdyby to vyšlo, tak bych plánoval některou další normální dovolenou 5 dní Albánka a druhých 5 dní Makedonie.

 • Anonym (2)
 • Anonym (21)
Jiří Kuchta 07.01.2014 00:35:03
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Ještě k bezpečnosti. Asi 14 dní po naší cestě byl kamarád s tím samým SUV Audi v Bulharsku. A hádejte ve které zemi to Audi lovil za pomoci policejního komanda a satelitní zabezpečovačky...

 • Anonym (3)
 • Anonym (55)
Judyskra 04.04.2014 18:23:50
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Plánujeme v létě okružní cestu po Albánii, auto si chceme pronajmout na letišti. Protože se rozhodujeme mezi standardním vozem a 4x4 (výrazně dražší), zajímal by nás stav silnic, protože jsme slyšeli z mnoha stran, že je dost hrozný. Nechceme vyhazovat peníze, ale na druhou stranu nechceme riskovat, že návštěva některých míst - Thethi, nár. parky Bredhi i Hotoves, Bredhi i Drenoves, Osumi aj. ztroskotá na tom, že se tam prostě nevyškrabeme. Kdo máte zkušenost, poraďte. Stejně tak uvítáme případné zkušenosti s půjčovnou. Díky.

marwan 16.05.2014 16:49:48
Albánie autem  

Byli jsme s přítelkyní v Albánii v dubnu 2014. Vyrazili jsme sami dva Škodou Fabií přes Slovensko, Maďarsko, Bosnu a Černou horu. Do Albánie jsme se dostali přes hraniční přechod Podgorica – Shkoder, severně od Skadarského jezera. Je tam nová silnice až do Shkoderu. Na hranicích nebyl žádný problém, uvítali nás s úsměvem. Kousek za hranicemi nás zastavili první policisté a když viděli českou značku a zjistili, že jedem takovou dálku na dovolenou, popřáli nám šťastnou cestu a bez jakýkoliv kontroly nás pustili dál. A tak se to na naší cestě vlastně stalo ještě dvakrát. Ve Shkodre žádný problém s parkováním,už tam jsme zjistili, že to jídlo co táhnem s sebou, bude asi zbytečné. Pizza 60kč, Byrek 10kč, Puding 10kč celkově jídlo levnější než u nás. Nafta stejně jak u nás cca 35kč/l. Most u Mesi jsme trefili jako nic s jednou pomocnou cedulí. Cest tam není tolik, takže orientace všude po Albánii není zas tak složitá. Pokračovali jsme ještě ten den na jezero Komani, cesta tam je zatím asfaltová, ale na nás už hodně rozbitá. Těch 30km jsme jeli asi hodinu a půl. Tam jsme zjistili, že trajekt pro auta do Fierze už nejezdí. Dole pod hrází je výborný kemp za 3eura noc pro malé auto – doporučujeme!! Druhý den ráno jsme vyrazili na okružní plavbu po Komani, sami dva a svezl nás Josef. Místní borec s šílenou bárkou. Seženete ho přímo u hráze. Myslím si, že by se dalo spát kdekoliv podél jezera, vedle cesty zpět do Shkoder i v autě, jsou tam nádherná místa. My jsem pokračovali do Kruje, ze Shkodry tam vede na albánský poměry pěkná asfaltová cesta. Ze Shkoderu je to asi hodinka jízdy. Z Kruje jsme na první dojem byli zklamaní, ale nakonec jsme zůstali i přes noc. Určitě stojí za to si vyběhnout nahoru nad Kruje. Vede tam i úplně nová asfaltová cesta. My to šli pěšky asi hodinu a pul nahoru a hodinu dolu. Spali jsem přímo na hradě nad muzeem. Odpoledne po škole tam pobíhají dva místní kluci, kteří nabízí ubytovaní a jídlo, nás nechali parkovat přímo u nich před domem, na hradě za pár korun a nakonec jsme byli i u nich doma na večeři. Vařila jejich maminka. Ráno jsme k nim zašli i na sprchu. V Tiraně jsme byli asi 2 hodiny, na oběd na pyramidu a pryč. Byl tam docela problém s parkováním. Po cestě do Beratu jsme využili dálnice na Elbasan, ta ještě zdaleka není dostavěná a i ty dostavěný úseky mají svoje mouchy. Je důležité dávat opravdu pozor na velký díry v silnicích a podobně. Nikde to není nijak označené, to platí pro celou Albánii. Z Elbasanu do Beratu jsem to vzali zkratkou a to nebyl moc dobrý nápad, žádný asfalt a trošku jsem i zabloudili. Cesta nám trvala asi 5 hodin. V Beratu jsme spali zase přímo na kopci v citadele, v autě. Opět žádný problém. Z Beratu do Gjirokasteru to je asi pět hodin cesty. Hlavní z Fieru do Gjirokasteru je poměrně nová a pěkná tam to jede, ale z Beratu do Fieru je šílená, ale pracují na ní. V Gjirokasteru parkovaní i orientace úplně na pohodu. Určitě stojí za to navštívit pevnost nad městem. My ještě ten den přejeli přes Modré oko, na které je krásně značená odbočka z hlavní silnice mezi Sarande a Gjirokaster. Spali jsem přímo na pláži kousek od Butrintu. Ze Sarande do Vlore vede pěkná asfaltová cesta až do Vlore. Tu rozhodně doporučujeme. A přespat v Porto Palermo. Je tam výborná restaurace a skvělí lidé. My s dovolením místního Khlarka spali opět přímo na pláži. Po cestě je spousta prázdných a nádherných pláží. Z Vlore do Durresu to je chvilka. Tam už jsou vcelku pěkné cesty. Po cestě zpět jsem ve Shkoderu utratili zbylé peníze a z Albánie jsme vyjeli hraničním přechodem pod Skadarskym jezerem do Černé hory. Tam nás teda zdrželi na víc jak hodinu, že prý určitě vezeme nějaké drogy. Mají tam prý problém s marihuanou, takže na to pozor! Se psem nám projeli celé auto.
My jsme se do Albánie zamilovali. Přijde mi, že je to poslední neevropská země v Evropě. Lidé přátelští , jídlo levný a dobrý nádherná příroda jen služby pro turisty zatím nic moc, ale jde to hrozně kupředu, takže jestli někdo přemýšlí zdali do Albánie nebo ne, já říkám, jeďte!
Tady je pár fotek: http://marwan.rajce.idnes.cz/ALBANIE_duben_2014/
A můj email, rád předám jakékoliv zkušenosti. cerny.m@email.cz

 • Zdenek z D.
 • marwan
 • Anonym (10)
Zdenek z D. 17.05.2014 09:08:19
Re: Albánie autem  

Ano, přesně tak, kdo jednou byl v Albánii, tak si jí zamiluje. Tak krásná příroda se jen tak nevidí. Už se letos těšíme, jedeme ke konci července a chceme jí pořádně projet, včetně Ohridu. Jinak fotky máte super. :-)

 • Ruza01
 • Anonym (5)
jjilek 05.06.2014 22:27:23
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Jedeme do Albanie 4x4 Grand Vitarou asi 26.6. Máme zajištěno ubytování v Theth na 14 dnů od 30.6. Třeba s etam potkáme. Cesta do Theth je v poslední asi čtvrtině dost náročná, nic moc pro osobní auta. Stačí se podívat na videa (viz Google, heslo Theth). A to se jedná o velmi navštěvované místo. Ostatní na tom asi nebudou lépe. Dokonce se nám podařilo koupit kvalitní německou turistickou mapu na http://www.bookdepository.co.uk za pouhých 250 Kč i s poštovným:
Nordalbanien Wanderkarte 1: 50 000: Thethi und Kelmend

 • Anonym (1)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu