A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Albánie - Diskuze

Původní dotaz

Albánie autem ( Albánsko autom )

12.09.2013 12:24:14 | toja56
toja56
Márne som tu hľadal nejaké diskusné vlákno o cestách do Albánska.
A keďže tu nieje, tak zakladám toto vlákno a dávam k dobru svoje skúsenosti z cesty po Albánsku ktorú som absolvoval v rámci okružnej cesty po Balkáne.
Napísal som taký trochu rozsiahlejší príspevok aj s viacerými linkami a tiež aj s tracklogom na jeden sever.
A keďže tu je to len formou diskusie, tak sem dávam naň link.
Treba si postupne prečítať všetkých 5 pokračovaní, lebo na konci každého nieje odkaz na ďaľšie pokračovania:
http://recko-autem.cz/index.php?str=170&id_dov=16
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
20.08.2018 17:03:34 90.180.3.***
Albánií, Řeckem do bulharska  

Dne 23.7.2018 vyrážíme směr Albánie, Řecko do BG. Je to taková menší generálka pro příští rok, kdy chceme poznávat Francii, Španělsko a Portugalsko a potřebujeme pořádně otestovat auto a karavan.
Jeli jsme přes Halámky do Rakous, dále na Vídeň, kde nás přivítala dešťová přeháňka, která trvala až do Budapešti. Nájezd na obchvat a po doslova prázdné dálnici M6 směr Moháč, dále na Osijek a po chorvatské dálnici na prázdném parkovišti usínáme v pohodlí bydlíku. Další den pokračujeme na Sarajevo (po dobrém obědě v motorestu), kde nás chytá další déšť, který trvá až do ČH. Úzké silnice vinoucí se podél řeky a přehrady Piva prověřily naše nervy při míjení protijedoucích vozidel. Na hranicích žádné čekačky zatím nebyly, vše proběhlo plynule.
Nemůžeme najít příhodné místo na spaní, proto to natáhneme už za tmy do kempu Lake Shkodra v Albánii u Skaderského jezera. Byli jsme zde před 3 roky, kdy jsme podnikli výlet do Tethi. Letos kemp nadupaný, samí našinci, Poláci, Slovinci, ostatní jsou v menšině a to bude platit pro celou Albánii. Zlaté časy v roce 2013, kdy jsme potkali v celé Albánii několik turistů a z toho jediného Čecha. Je to nejluxusnější kemp po celé trase do BG. Dáváme 10 z 10 bodů (sociálky, ochotný personál, prostředí, výborná levná kuchyně). Další den podnikáme výlet do Vermoshe podél hranic s ČH. Vystoupáme na vrchol a v úžasu se pouštíme serpentinami dolů do hlubokého údolí uchváceni okolní přírodou, kterou umocňuje skleněná vyhlídka nad propastí. Obdivujeme lidi, co zde žijí - v zimě to musí být náročné. Filmujeme co to dá - všude kolem nás přírodní panenská nádhera. Připadáme si opuštěně jen do chvíle, co nás předjeli čeští motorkáři, společné troubení musí být slyšet snad i v sousední ČH. Po celodenním výletě se rachtáme ve Skadarském jezeře, je to teplé jako ch....y. Po dobré a levné baště spíme vedrem tak napůl a druhý den se přemisťujeme podél pobřeží do kempu Moscato u Himare.
Všude po cestě turisti, turisti a zase turisti. Před příjezdem do kempu nás vítá policista - Ahój. Majitel kempu mluví obstojně česky - kemp plný Čechů, Polákú a Slovinců (opět). Takže 5 dní potápění, slunění, výlety, koupání apod. a poté hurá do Xsamilu, kde je několik ostrovů vhodných k potápění. Ubytování v kempu hned na kraji městečka a výlet do národního parku Butrint, kde jsme navštívili staré historické sídliště - všude plno Čechů. Druhý den nastalo zděšení, protože Xsamil je přecpaný turisty a nedá se vůbec přes lehátka dostat k vodě. Ostrovy rovněž obsazené a o potápění nemůže být ani řeč. Ve vodě je víc lidí jak rejnoků. :-$
Druhý den balíme a hurá do Řecka. Na hranicích pasovák prohlíží zadumaně naše pasy podezřele dlouho, neustále pokyvuje hlavou a mne si vousy, pak nám je podá aniž by se na nás vůbec podíval. Jedeme horami podél hranic s Albánií, pak se napojujeme na dálnici a kolem Soluně na Chalkidiki vjíždíme na Sithonii na proslulou Orange plage u Sarti. Nemile jsme překvapeni cenou benzínu (50 Kč/l). Orange a Portoriko plage nás zase nezklamaly a po několika dnech ubytování na divoko v krásném borovém háji (potápění a koupání v křišťálově čistém moři) pokračujeme dále do Bulharska. Čechů je zde o poznání méně, převažují okolní státy. Jedeme podél pobřeží a hranice překračujeme v horách kousek za Komotoni - čekačka asi 1 hod.
Po příjezdu k celnici nás ihned Bulhaři odstavují na stranu a provádějí zevrubnou prohlídku karavanu, chtějí vidět nejen koupelnu, ale nahlíží i pod postele. Nabízím, že jim otevřu i rakev na střeše auta, ale zkušeným okem celník pochopí, že se tam žádný migrant nevejde, tak nás mávnutím ruky propouští dále. Nájezd na dálnici, kde spíme u motorestu cca 130 km od Burgasu.
Jelikož stále jezdíme na jich pod Sozopol, letos míříme někam pod Varnu. Na Google mapě jsme si našli přírodní kemp u resortu Škorpilovci. Na snímcích vypadal pěkně a měl velké ohodnocení. U resortu nám všichni ochotně ukazovali cestu dále rovně podél pobřeží. Na této úzké cestě parkovala vozidla v zákazu stání a nedělala si starosti, jak to ostatní projedou, na druhé straně vysoký obrubník chodníku - prostě ideální cesta pro karavan. Po chvíli se proti nám vyřítí několik vozidel a nastává asi 20 min. chaos při couvání a štosování vozidel. My jsme naprosto klidní, protože každý chápe, že s karavanem nemáme moc možností. Nezbývalo než se protlačit, když tu náhle skončila asfaltka a dále pokračovala do lesa polní cesta s hlubokými výmoly. Tam bylo vidět nějaké stany . Začal z nás stékat pot, i když klima běžela naplno. Loučil jsem se jak s karavanem, tak i s autem, protože situace se zdála bezvýchodná. Tato cesta necesta vedla do kopce do lesa, kde byly rozsety stany bez aut. Seběhlo se plno čumilů a dumali co dál. Otočit karavan nešlo (cesta úzká a uprostřed 1m díra). Manželce jsem podal kameru a toč, celá zkoprnělá poslechla a máme úžasné záběry. Zařadil jsem jedničku, dal plný cérez a mezi výmoly jsem se řítil do kopce směr les (praskaly nějaké větve) a obloukem dolů zpět na cestu a hurá pryč. Zpáteční cesta stejná, protijedoucí auta opět couvala, najeli jsem půlkou na chodník a po nějaké době dojeli do resortu a hnali se pryč. Jediný komu to bylo jedno byl náš kníráček, kterému se to v pohupujícím chlazeném autě dobře spalo. V karavanu několik věcí popadáno a urvané dvě plastové podložky.
Další na řadě byl kemp Čajka u Obzoru - plno, nikoho nebereme. ani v Irakli nás nevzali. Nevzdáváme to a zkoušíme Zlatou Rybku u Sozopolu, dále Smokii - vše přeplněné domácími turisty. Nakonec zakotvujeme na pusté pláži Djuni za Sozopolem, kde parkuje pár obytňáků a je nám dobře - málo lidí a hodně místa kolem. Strávíme zde dva dny a poté nuceně jedeme domů (synovy se podebrala noha a celá natekla).
Po dálnici směr Sofia, jídlo v MC Donaldu (nic moc), odbočka na Vidin. Spaní u polovyschlého Dunaje poblíž Železných vrat. V noci nás vzbudila policie a po zjištění, že jsme turisti nám popřáli dobrou noc. V Rumunsku je veliký provoz, samí TIR.
Blížíme se k maďarským hranicím za Aradem do Schengenu a zřejmě nás čeká nejtvrdší prohlídka. Sličná Maďarka nám pokynula rukou a řekla jen ahoj a můžeme dál, k radosti 10 černoušků, které převážíme v karavanu, aspoň pomůžeme navýšit počet obyvatel Německa. Kroutíme nevěřícně hlavou, tady ba se nám měli podívat snad i do chladiče. :-\
No nic jedeme přes Maďarsko i Rakousko celkem rychle, místy mi tacho ukazuje i 120 km/h a večer spíme opět u naše oblíbené pískovny u Suchdola.
Shrnutí - v červenci a srpnu jezdí čím dál tím více turistů, kempy a pláže většinou až na vyjímky přeplněné. Albánie v ubytování i v jiných službách mohutně předehnala BG (silnice v BG v strašném stavu - vyjímku tvoří hlavní tahy). V Řecku strašně drahé pohonné hmoty.
Průměrná spotřeba 9 l a najeto 5600 km. Auto i karavan (opatřen stabilizátorem) ve výborné kondici. Zkrátka generálka se vydařila a můžeme na příští rok připravovat dovču do Portugalska. :-)

Fotoalbum z dovčy:

https://444888.rajce.idnes.cz/Albanii%2C_Reckem_do_Bulharska_2018/

Neregistrovaný uživatel
19.08.2018 17:58:18 46.183.56.***
Průjezd Kosovem  

Zdravím všechny cestovatele. Mám dotaz, zda letos jel někdo do Albánie přes Kosovo a zda cesta byla bez problémů. Byli jsme se letos v Albánii podívat, protože jsme byli na dovolené v Makedonii a Albánie nás okouzlila a tak ji chceme příští rok navštívit.

Neregistrovaný uživatel
22.06.2018 20:08:48 213.19.112.***
ubytování  

Poraďte jak sehnat ubytování v Albánii.
Děkuji

Neregistrovaný uživatel
13.06.2018 21:38:58 37.188.139.***
 

Zdravim,daji se nekde koupit albansky penize?Nebo se to meni az tam.diky.

Neregistrovaný uživatel
08.04.2017 21:54:33 89.190.90.***
cesta  

Zdravím :-)

odhodlali jsme se s rodinkou letos v srpnu vyrazit na dovču do Albánie - pod Himare.
Poradí, prosím, někdo nejlepší trasu cesty autem?

Díky moc ;-)

Jaroslav

  • Anonym (1)
Bobulini 02.08.2016 11:10:02
 

Právě jsme se vrátili z cesty po Alb- tak přidám pár postřehů - které snad odpoví i na některé dotazy ve vláknu.
Tam jsme jeli Szeged- Bělehrad- Podgorica- Skhodra. Až do Bělehradu cesta v pohodě, dále do Černé hory a skrz poměrně úmorná kvůli provozu, prostředí sice občas malebné, ale vléct se 20 km za kamionem té kráse ubere. Ráno z Maďarska, večer v Kopliku u Skadaru, celá rodinka nocleh v hotýlku za 40E.
Dále Bogé- Theth- na sedlo nová asfaltka- dále se přes rozporuplné reference běžným autem NEDÁ (i i když na stránkách NP píší, že je přístupná pro "normal cars"...není), ale dá se domluvit doprava v restauraci - takže necháváme za poplatek 5E na den auta a 2 rodinky si domlouváme autobusek, pak zážitkovou cestou do Thet- vše funguje "klientelisticky" - hned máme domluvený "kemp"- není tam žádný oficiální, ale stany se postaví na zahradě některého penziónku, kde se pak dá domlouvat další jídlo (není žádný obchůdek). kempování je levné, dražší doprava, občas se necháme na nějaké místo přiblížit na korbě pick-upu apod.
Dále Durres (nepěkné, dlouhé písčité pláže, ale proti gustu...)- Berat(jistě stojí za to, hrad, ikonografické muzeum, městečko, přespání, všude platíme 40E za 4 čl. rodinu).
Berat- Fier- horší cesta, krom zvířátek dost děravá, město nepěkné, stejně tak Vlore- průjezd jak staveništěm. Záživná cesta LLogarským sedlem a pak již to pěknější z pobřeží. 10 dní v Himare - průzkum téměř všech pláží vůkol. V Livadhu(Spile) družba s česko-italským párem a skvělý výlet na jejich lodi na pláž a do kaňonu Gjipe za příznivý obnos. Další výlety v okolí- Porto Palermo, Modré oko, Butrint. Cesta pobřežím dobrá, jen stále nekonečné serpentiny.
Návrat zpět přes Llogar- až do Lushnje. Dále Elbasan - nutno menší oklikou po hlavní (Rrogozne, Pequin), nepodlehnout svodu zkratky! (po 15 km výtečné cestě jsme se octli na polňačce). Hlavní je až k Ohridu na alb. poměry velmi dobrá. U jezera stojí za to zastávka na alb. straně ve vesničce Lin. Nocování v Ohridu, krásný, ale rušný.
Odsud již dáváme na jeden zátah. Do Gostivaru horami, bez velkého převýšení, pak již s menšími přestávkami až do ČR dálnice...

Nebýt čekání na hranici, tak cesta vcelku OK. Nejvíce zdržení Mak-Srb - asi 3/4 hod a pak SRB-Maď, kde sice ve 20 hod. nijak závratná fronta, ale šlo to pomalu, souhrně přes 1 hod.

Cesty v Alb. svérázná kapitola .

když tak doplním pro zájemce...
B.

  • Anonym (1)
Neregistrovaný uživatel
03.07.2016 21:25:47 178.255.168.***
autem do albánie  

Vloni jsme byli autem v Albánii- Duresu.Mněli jsme docela obavy,kdyz jsme přejeli hranice ve Skadaru, svíral se mi žaludek z toho, že jedeme do neznáma. Jeli jsme
přes Vídeň, Madarsko, Sarajevo do Černé Hory- Podgorice a Skadar do Duresu.Nikde
jsme nečekali, jelo se dobře a obavy brzy opadly./jeli jsme jenom jedna posádka-JÁ
a manžel./Nocovali jsme za Sarajevem v malém penzionku a ráno vyrazili dál.
Moře bylo čisté, pláž také, nebylo tam tolik lidí jako na jiných plážích třeba v Chorvatsku.Byli jsme ubytovaní v hotelu u moře, s polopenzí a bylo to fajn.
Rozhodli jsme se to letos zopakovat, jedeme do jiného hotelu a zvolili jsme pobyt na
11 dní, týden je málo na tu dlouhou cestu.
Ale chtěla bych U p o z o r n i t ! na jednu překážku. I když jsem si to před jízdou přečetla na internetu riskli jsme to a jeli jsme zpět přes Kosovo, Prištinu směr na Niš , Bělehrad atd.,a radovali se, že v Niši přespíme. Krajina je tam nádherná, jeli jsme po dálnici až na srbské hranice, zaplatili jsme 15 euro polatek za přejezd/ neuznávají zde zelenou kartu, a tady jsme narazili ! Protože jsme do Kosova nevjížděli pře srbskou hranici, nenechali nás ani vyjet zpět, nedalo se se Srbama
domlumit, byli nekompromisní a museli jsme se vrátit zpět do Prištiny/ zde jsme přespali- najeli jsme navíc asi 400 km kvúli jednomu razítku, Srbové dokonce chtěli
i občanky, asi na ně pořád působí ta nevraživost mezi nimi a albánci// a ráno pokračovali znovu na Skopji, Niš a Bělehrad a dál přes Madarsko a Vídeň domů.
Tady se jede krásně, pořád po dálnicích a cesta ubývá.
Letos pojedeme zase, ale už jsme poučeni a pojedeme obě cesty přes Kosovo
a doufáme, že už to bude bez problémů.
Tak přeji Všem š´tastnou cestu a není čeho se bát.
jarka T.

Neregistrovaný uživatel
19.06.2016 19:24:53 217.197.41.***
albánie 2016  

Ze sev. moravy jedeme s manželkou asi 31.8. přes slovensko.,madarsko.,srbsko., černá hora.,cíl je budˇsarande nebo ksamil. noclehy plánujeme1. užice -srbsko 2.,skadar, drač nebo vlore a cíl .návrat 15.9. přivítám jakékoli info. autem máme projeto něk. hr,černá hora,řecko,bulharsko.

Neregistrovaný uživatel
17.05.2016 08:29:40 178.23.220.***
Kam se podivat  

Dobry den,letos se chystame autem do Himare.Mate nejaky tip,kam se podivat,co urcite nevynechat nebo na co si dat pozor.Cestu jsme naplanovali pres Chorvatsko a Cernou Horu s prenonovanim v Dubrovniku,jak to volite vy?Diky za rady a tipy.Iva

Neregistrovaný uživatel
22.07.2015 22:17:21 46.151.60.***
 

Zdravím vás my ideme autom od 1 do 8 augusta ideme ja zo ženou a maly ideme Čadce a potom Chorvátsko v piatok môže sa niekto pridať
..

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu