A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Albánie - Diskuze

Původní dotaz

Albánie autem ( Albánsko autom )

12.09.2013 13:24:14 | toja56
toja56
Márne som tu hľadal nejaké diskusné vlákno o cestách do Albánska.
A keďže tu nieje, tak zakladám toto vlákno a dávam k dobru svoje skúsenosti z cesty po Albánsku ktorú som absolvoval v rámci okružnej cesty po Balkáne.
Napísal som taký trochu rozsiahlejší príspevok aj s viacerými linkami a tiež aj s tracklogom na jeden sever.
A keďže tu je to len formou diskusie, tak sem dávam naň link.
Treba si postupne prečítať všetkých 5 pokračovaní, lebo na konci každého nieje odkaz na ďaľšie pokračovania:
http://recko-autem.cz/index.php?str=170&id_dov=16
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Jiří Kuchta 07.01.2014 00:35
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Ještě k bezpečnosti. Asi 14 dní po naší cestě byl kamarád s tím samým SUV Audi v Bulharsku. A hádejte ve které zemi to Audi lovil za pomoci policejního komanda a satelitní zabezpečovačky...

  • Anonym (3)
  • Anonym (55)
Jiří Kuchta 07.01.2014 00:21
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Loni v červnu jsme dělali takový rychlý okruh po exYU a k tomu kousek Albánie a Řecka.
Prvním cílem v Albánii mělo být pohoří Prokletie. Bohužel vybraná trasa byla právě v rekonstrukci a stávající stav ani naše poloterénní SUV Audi nezvládlo. Takže jsme se vydali do Tirany a Durres. Všude spousta nové výstavby, nových hotelů a čtvrtí. Ale samozřejmě i staré a chudé části. Supermarkety v pohodě, platba kartou také. Opravdu si nemusím vybírat z dvaceti druhů jedné a té samé potraviny. Gastronomie - vyzkoušeli jsme italskou restauraci (italská jídla jsou tam velmi populární) a večer fantastická jehněčí žebírka.
O kvalitě dálnice Durres - Tirana se tu už psalo. Protože jsme pokračovali na Korce, tak jsme viděli že souběžně se intenzivně staví nová čtyřproudovka.
Kdyby to vyšlo, tak bych plánoval některou další normální dovolenou 5 dní Albánka a druhých 5 dní Makedonie.

  • Anonym (2)
  • Anonym (21)
Zdenek z D. 11.11.2013 16:47
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Tak to musí být paráda, ale bohužel čtyřkolku nemám, tak jen tam, kde se dá normálním autem. Příští rok chceme jet na Ohridské jezero dále na Korce a poté přes hory obloukem na Vlore a pak dále podél pobřeží zase do Řecka. Už se na to těším.

  • Anonym (9)
Zdenek z D. 19.09.2013 12:50
Re: Albánie autem ( Albánsko autom )  

Reaguji na četné prosby o popsání dovolené a cesty po Albánii osobním příspěvkem.
Hranice jsme přejeli na cestě z Ulcinju na Shkodér. Při vstupu do Albánie nás překvapilo, že zhruba pomalu až do Shkoderu je to samá vesnice, žádný prázdný prostor. Bylo již k večeru, tak jsme uvítali směrovku na kemp Albánie cca 25 km. Po různých peripetiích jsme přes různé vesničky, mimo hlavní trasu dorazili do uvedeného kempu ležící na kraji vesnice Barbullush. Kemp je celý ohraničený a jsou zde posuvná železná vrata, kde sedí strážný. Kemp zbudovali v roce 2005
Holanďani, kteří se odstěhovali a začali podnikat v Albánii v cestovním ruchu. V kempu najdete jak místa pro karavany a stany s elektrikou, tak samostatné pokoje a nádherné umyvárky s teplou vodou. K dispozici je i vyhřívaný venkovní bazén a levná restaurace, kde můžete jíst od snídaně až do pozdního večera. Kemp nás nadchnul, je na úrovni chorvatských kempů, ale cenově někde úplně jinde. My jsme platili za dvě osoby, stan, auto a psa 10 EU. Dvoulůžkový pokoj vycházel na 15 EU. V kempu bylo dost turistů z různých zemí, dokonce i jedna česká rodinka . Ráno jsme dle navigace jeli dále směr Durres.
Navigace ukazovala všechny jejich silničky, ale bohužel již neukazovala v jakém že jsou stavu. Takže zhruba po 15 km jsme to otáčeli a pokoušeli se dostat na hlavní tah z jiné cesty, neb ta naše bez varování přešla v kamenitou cestu a po chvíli tankodromu by dále neprojel snad ani tank. V Albánii je lepší jezdit po hlavních tazích, vedlejší jsou nevypočitatelné, někdy dobré, někdy končící i urvanou silnicí bez označení. Dálnice v Albánii jsou něco jako čtyřproudová silnice 1 třídy u nás. Často se stalo, že proti nám při krajnici frčel motorista nebo cyklista. Na kruhovém objezdu mají odlišnou přednost než u nás. Má jí ten, kdo vjíždí na kruháč, ale stejně to nikdo nedodržuje. Pomůže houkačka a vecpání se tam. Jinak při průjezdu vesnicemi si dávat pozor na zpomalovací prahy, bez informační cedule a jsou v barvách asfaltu, takže se snadno přehlédnou, ale ta rána co následuje, ta se již přehlédnout nedá.
Durres , Vlore, Sarande jsou přímořská moderní města, kde se usilovně staví a dělá vše pro turisty. Nabídka ubytování je zde nepřeberná, musíte dávat po cestě pozor, aby vás poslíčci s cinkajícími klíčky (naznačují, že mají volné pokoje) nevběhli přímo pod kola auta. Je jich tolik, že by mě zajímalo, zda mají nějaké kšefty.
Obchody jsou v Albánii dostatečně zásobované, není zde takový pestrý sortiment jak u nás, ale ceny jsou o cca 10-20 procent levnější.
Tolik benzínek a Mercedesů v žádné jiné zemi není. Jen nás zklamalo, že ač Albánie těží ropu, tak nafta zrovna nejkvalitnější není. Auto hodně čoudilo a zvýšila se o něco spotřeba, i když jsem do nádrže nalil aditivum.
Krásná příroda na průjezdu od Shkoderu k řeckým hranicím podél moře začíná za Vlore, kde se silnice po chvíli začne kroutit a docela strmě stoupat. Na vrcholu ve výšce 2000 m se rozkládá park Kombétar. Všude jsou samé horské restauračky a cesty do hor. Na vrcholu je krásná vyhlídka směrem na moře a odtud začíná prudký serpentinový sjezd k moři, upozorňuji, že bez svodidel, i když asfaltový povrch vynikající. Takže pohled na hluboké strže a propasti zrovna jistoty nepřidá. Takže někteří řidiči to sjíždí doslova krokem.
V městečku Dhermi jsme se levně najedli a začali vybírat nějaké ubytování, v našem případě kemp. Po zhlédnutí několika kempů v okolí nás učaroval kemp Livadh asi 5km před Himare. Tam jsme strávili několik dní, kdy jsme vyloženě odpočívali (koupání, výlety do okolí). Je zde krásné čisté moře a prázdné pláže, což nám vyhovuje. V kempu je restaurace, která se specializuje zejména na pizzy, která vychází na 80-100 Kč a jsou vynikající. Jinak na pláži je asi 5 restaurací, dvě samoobsluhy a dva kempy. Všude jsme platili Eury a vždy nám do puntíku přesně vraceli dle jejich kurzu jejich měnu - Leky. Na pláži si všichni nechávali věci přes noc , někdy i nafukovací čluny s motory a nikdy se nic neztratilo.
Dost válení a vyrážíme dále.
Jedeme podél pobřeží směr Sarande navštívit park Delvine, kde je proslulé Modré oko. Jelikož je zde absence jakéhokoliv poutače na zmíněný park, tak jsme to riskli a jeli od Sarande směr Delvine. Tam jsme s od místních dozvěděli (někteří to ani nevěděli), že Modré oko leží na opačném výjezdu ze Sarandé poblíž vesničky Bistrice. Objíždět se nám to nechtělo, tak jsme to střihli napříč od vesničky Vllahat na Mezopotam. Jeli jsme tento úsek něco přes hodinu, rychleji to nešlo, snad terénním autem. divím se, že nám to Focusek vůbec vydržel. Samá hluboká díra, jen kameny, tak jsme celou trasu prokličkovali. Asi 5 km za Bistricí se po levé straně nachází proslulé Modré oko. Zaplatíte vstup asi 35 Kč, objedete celé jezero a pak ta krása leží přímo před vámi. Voda má 10C a je neskutečně čistá a kolem dokola bujná subtropická vegetace. Takže jsem neodolal a jak v Modrém oku, tak i jinde po proudu jsem se vykoupal. Jsou zde různé restaurace, kde se levně najíte. Určitě to stojí za návštěvu. Viz mé fotoalbum.
Po celodenní prohlídce jsme se vydali na cestu do Řecka. Tentokráte bez problému do Sarande a podél pobřeží, poté přívozem v parku Butrintit. Dále vedlejší prašnou cestou jsme se napojili na hlavní cestu a po chvíli dojeli na hranice a dále do Řecka. Na hranicích jsme v obou případech čekali chvíli, než nás zaregistrovali podle TP do systému a u Řecka zase vyregistrovali zpět. Všude velice přívětivý a milý lidé i státní úředníci na rozdíl od Chorvatska, kdy se na nás utrhla výběrčí na dálnici u samoobslužného placení, že nám to dlouho trvá.
Co nás velice překvapilo, že všude v Albánii jsme se domluvili anglicky.
Takže závěrem - Albánie nás učarovala, původně jsme počítali jen s průjezdem a nakonec jsme tam byli týden. Určitě se tam někdy zase podíváme. :-)

  • Anonym (5)
  • Anonym (58)
toja56 12.09.2013 13:24
Albánie autem ( Albánsko autom )  

Márne som tu hľadal nejaké diskusné vlákno o cestách do Albánska.
A keďže tu nieje, tak zakladám toto vlákno a dávam k dobru svoje skúsenosti z cesty po Albánsku ktorú som absolvoval v rámci okružnej cesty po Balkáne.
Napísal som taký trochu rozsiahlejší príspevok aj s viacerými linkami a tiež aj s tracklogom na jeden sever.
A keďže tu je to len formou diskusie, tak sem dávam naň link.
Treba si postupne prečítať všetkých 5 pokračovaní, lebo na konci každého nieje odkaz na ďaľšie pokračovania:
http://recko-autem.cz/index.php?str=170&id_dov=16

  • Anonym (11)
  • Anonym (19)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu